Белгийски учени се аргументират
Снимка: Shutterstock
Белгийски учени апелират оризът в менюто на бременните и бебета да бъде ограничен до минимум. Висшият съвет по здравеопазване на Белгия е направил анализ на съдържанието на арсен в някои хранителни продукти, в това число и на ориза. И препоръча той да бъде ограничен в менюто на бременни и кърмачета, тъй като те са най-уязвими.
Както и живакът, арсенът в околната среда се натрупва от замърсяването ѝ, и се отлага най-вече във водораслите и в рибата.
Арсен се открива също така в ориза и продукти на базата на ориз. И въпреки, че е в слаба концентрация, това отровно вещество може да доведе до смущения в храносмилателната системна и да причини кожни проблеми.
Препоръките на здравните власти на Белгия е бременните да не заместват хляба и картофите в менюто си с ориз, още по-малко да консумират оризови пръчици, бисквити и подобни изделия с ориз.
Не се препоръчва и оризовото мляко, с което често се замества животинското или растителното. Дори в био ориза се откриват следи от арсен. Колкото и в малко количество да е, той носи риск за най-уязвимите, предупреждават учените.
За деца под 3 години здравните власти препоръчват:
- разнообразявайте менюто с други зърнени храни
- мийте старателно ориза, преди да го готвите
- варете ориза в голямо количество вода, и я изхвърлете, преди да го консумирате
- не давайте на децата оризови бисквити, пръчици, сухари
- не замествайте кърмата или адаптираното мляко с оризови напитки
- ако детето е с алергия и непоносимост към краве мляко, използвайте заместители, в състава на които не влиза ориз.
„Няма как да дадем точна оценка на риска за здравето на децата, и да се приложат токсикологични критерии. Нито пък да се каже какви могат да се последиците от честа и редовна консумация. Въпреки това, за да се избегне какъвто и да е потенциален риск, ние даваме тези препоръки“ , обясняват експерти.
Източник: health.belgium.be, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари